Nasiona konopi niełuskane – jak jeść?

2 min read

Nasiona konopi to jeden z najpopularniejszych produktów otrzymywanych z konopii siewnych. Mogą występować w formie łuskanej i niełuskanej. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym różnią się te wersje i która z nich będzie lepiej pasowała do Twojej diety! 

Jak spożywać nasiona konopi?

Jedzenie nasion konopi nie jest skomplikowane. Nie wymaga nawet żadnej obróbki – można je wykorzystać jako samodzielną przekąskę lub dodać do płatków, owsianki, kanapek, sałatek oraz słodko-słonych wypieków.

Prażone nasiona konopi mogą być dodane do różnych dań – w tej kwestii ograniczają nas tylko indywidualne upodobania smakowe. Nie każdy może spożywać orzechy, gdyż są one silnym alergenem. Miłośnicy ich smaku, którzy nie mogą sobie pozwolić na ich jedzenie, mogą zastąpić je prażonymi nasionami konopi. Nabierają one orzechowego smaku i aromatu.

→→→ Dowiedz się też, jakie właściwości ma maść konopna!

Osoby dotknięte nietolerancją glutenu mogą zastosować nasiona konopii jako zamiennik dla bułki tartej. Z tego produktu można przygotować także mleko konopne, podobnie jak domowej produkcji mleko ryżowe, kokosowe czy migdałowe. Jest to doskonała alternatywa dla mleka krowiego.

Przygotowanie polega na zmieszaniu pół szklanki łuskanych nasion konopi z 1,5 szklanki wody i opcjonalnym dodatkiem łyżki miodu oraz zblendowaniu całości. Otrzymaną masę należy przelać przez sito, a resztki po odcedzeniu można wykorzystać do ciast lub do śniadania, np. owsianki. Sprawdź dokładny przepis na mleko konopne!

Nasiona konopi są doskonałym źródłem wysokiej jakości białka roślinnego oraz kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. Jedyne 2 łyżki stołowe tego produktu dostarczają 10 gramów białka oraz 10 gramów kwasów Omega.

Nasiona posiadają najszersze spektrum prozdrowotnych właściwości spośród trzech najbardziej popularnych wyrobów konopnych – oleju, proszku i nasion. Aby zachować ich wartości jak najdłużej, powinny być przechowane w suchym ciemnym miejscu oraz nieprzezroczystym i szczelnym opakowaniu. Można włożyć je także do lodówki, a nawet zamrozić. W zamrażarce ich wartości odżywcze zachowają się do roku.

Nasiona konopi łuskane czy niełuskane

Łuskane nasiona konopi są delikatnie łuskane w taki sposób, aby zachować wszystkie ich składniki odżywcze. Cechują się lekko orzechowym smakiem, przypominającym pestki słonecznika lub ziarna sezamu.

Stanowią doskonałe źródło białka i zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Są to przede wszystkim potas, magnez, fosfor, cynk, wapń, witamina A, C, E, F i witaminy z grupy B.

Nasiona konopi są wyjątkowe ze względu na zawartość kluczowych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6. Te składniki odgrywają ważną rolę we wspomaganiu procesów życiowych, prawidłowego funkcjonowania ścian komórkowych oraz nerwów, a także odporności i pracy układu sercowo-naczyniowego. Nasiona konopi dostarczają również energii oraz mają działanie antyoksydacyjne.

→→→ Sprawdź również: Jak oczyścić organizm z metali ciężkich?

Łuskane nasiona konopi powinni włączyć do diety przede wszystkim wegetarianie i weganie, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby starsze i sportowcy. Zawarte w nich składniki wspomagają  organizm podczas stresu fizycznego i psychicznego.

Niełuskane nasiona mają twardszą skorupkę, która jest trudniejsza do spożycia, ale zawierają duże ilości błonnika. Dzięki temu pomagają oczyścić jelita i poprawiają pracę układu trawiennego. Aby były łatwiejsze do strawienia, można moczyć je przez kilka godzin w wodzie lub zmielić. Niełuskane nasiona stanowią więc świetne uzupełnienie procesu detoksykacji. Poprawiają także rezultaty diet odchudzających. Można stosować je samodzielnie jako środek prewencyjny i w ten sposób zapobiegać ewentualnym problemom z jelitami.

Jak usunąć metale ciężkie z organizmu?

Metale ciężkie obecne są w powietrzu, wodzie, żywności, niektórych kosmetykach i lekach. Z tego powodu stykamy się z nimi bardzo często. Przeczytaj nasz artykuł...
admin
10 min read

Olej konopny – jak stosować?

Konopie nie każdemu dobrze się kojarzą ze względu na złą renomę ich indyjskiej odmiany, czyli marihuany (Cannabis sativa L. var. India). Warto jednak wiedzieć,...
admin
4 min read

Maść z konopii – na co pomaga? 

Maść konopna zalicza się do grupy dermokosmetyków. Jej główny składnik aktywny to olej konopny wytwarzany z konopii siewnych. Świetnie sprawdza się jako kosmetyk do...
admin
1 min read

Dodaj komentarz